13 maja 2021

Prawda o impedancji głośników

Impedancja, to dość prosta koncepcja, wszystkie obwody elektryczne i komponenty w pewnym stopniu opierają się przepływowi energii elektrycznej (lub prądu), a sposób w jaki mierzymy ten opór to impedancja. Jednostką miary impedancji są omy, często symbolizowane przez grecką literę omega: Ω. Wszystko to całkiem proste, prawda? Cóż, wciąż istnieje wiele nieporozumień wokół tematu impedancji w odniesieniu do głośników. Największym z nich jest to, że impedancja amplitunera jest czymś, o czym należy pamiętać przy zakupie głośników. Prawda jest taka, że ponieważ amplituner jest źródłem zasilania w systemie, jego impedancja jest pomijalna. Nie ma wystarczającej ilości obwodów lub komponentów pomiędzy miejscem, gdzie moc jest wzmacniana wewnątrz amplitunera a wyjściami głośnikowymi, aby powstała znacząca impedancja. Tak więc, gdy ludzie pytają "jak dopasować impedancję amplitunera do głośników", tak naprawdę nie zadają właściwego pytania.

Krótkie wprowadzenie do impedancji głośników

Z drugiej strony, głośniki mają mierzalną impedancję ze względu na sieć zwrotnic i impedancję samych przetworników. Jeśli kupujesz głośniki i patrzysz na specyfikację, zauważysz, że większość głośników ma impedancję pomiędzy 4 a 8 omów. Ponieważ impedancja jest miarą tego, jak bardzo głośnik opiera się prądowi, im niższa jest impedancja w omach, tym więcej mocy głośnik pobierze z amplitunera. Z tego powodu, głośnik 4-omowy jest uważany za bardziej "głodny energii" i będzie obciążał wzmacniacz bardziej niż głośnik 6- lub 8-omowy. Ponieważ głośnik 4-omowy pobiera więcej mocy niż głośnik 8-omowy, możesz się zastanawiać, dlaczego ktoś miałby projektować głośnik 4-omowy. Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zagłębić się nieco bardziej w to, co tak naprawdę oznacza oznaczenie głośnika jako "4-omowy" lub "8-omowy".

Impedancja głośnika to tak naprawdę tylko średnia

W rzeczywistości impedancja głośnika różni się dość znacznie w zależności od tego, jakie częstotliwości emituje. Jest kilka powodów, dla których tak się dzieje, ale są dwa główne czynniki. Po pierwsze, każdy przetwornik ma częstotliwość rezonansową, przy której porusza się swobodnie, gdy jest stuknięty lub w inny sposób zaangażowany. Przy tej częstotliwości swobodny ruch przetwornika generuje coś, co jest znane jako "wsteczna siła elektromotoryczna", która przeciwstawia się przepływowi prądu i tworzy duży skok impedancji. Innym powodem zmienności impedancji jest wzrost indukcyjności cewki drgającej przy wyższych częstotliwościach, co również powoduje wzrost impedancji. Aby to zilustrować, spójrzmy na wykres impedancji naszych kolumn Verus II Grand Bookshelf. Na wykresie widać trzy duże szczyty impedancji, które odpowiadają częstotliwościom rezonansowym głośnika portowego, niskotonowego i wysokotonowego, przesuwając się od lewej do prawej. Następnie po prawej stronie wykresu widać stopniowy wzrost w miarę jak częstotliwości stają się wyższe, co jest spowodowane indukcyjnością. Patrząc na ten wykres jedna rzecz powinna być jasna, istnieje szeroki zakres wartości impedancji w całym paśmie przenoszenia głośnika, co jest prawdą dla prawie wszystkich głośników. Kiedy więc mówimy, że impedancja głośnika wynosi "6 omów", co mamy na myśli? Cóż, jeśli przyjrzeć się bliżej, można zauważyć, że impedancja spada poniżej 6 omów tylko na krótko, w okolicach 200 Hz. W pozostałej części pasma przenoszenia impedancja jest znacznie powyżej 6 omów. Z tego powodu możemy powiedzieć, że głośnik ma "nominalną" impedancję 6 omów. Oznacza to, że przez większość czasu impedancja głośnika nie będzie niższa niż 6 omów. Więcej szczegółów technicznych dotyczących impedancji głośników można znaleźć tutaj.

Tak więc wracając do pierwotnego pytania, dlaczego stworzyliśmy głośnik 6-omowy, skoro mogliśmy zaprojektować głośnik 8-omowy, który pobierałby mniej mocy? Szczera prawda jest taka, że musielibyśmy dokonać poświęceń w zakresie brzmienia, aby uzyskać wyższą impedancję. Co jest ważniejsze, głośnik, który naszym zdaniem zapewnia charakterystyczne brzmienie Aperiona, które nasi klienci znają i kochają, czy głośnik, który jest nieco łatwiejszy do napędzenia? Oczywiście wybraliśmy dźwięk jako najważniejszą cechę naszych głośników. Rzecz w tym, że tak naprawdę nie ma żadnych sztywnych i szybkich reguł jeśli chodzi o impedancję nominalną. Nie mam wątpliwości, że istnieją głośniki oznaczone jako "8 ohm", które mają wykresy impedancji z takimi samymi lub większymi spadkami jak nasza krzywa. W Aperionie, lubimy być uczciwi i nie zawyżać specyfikacji, ale oczywiście nie można tego samego powiedzieć o każdym producencie głośników. Odkładając na bok fałszowanie specyfikacji, nawet głośnik o niekwestionowanych 8 omach nie pobierałby o wiele mniej mocy niż nasze Verus II Grand Bookshelf. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że głośność odsłuchu jest znacznie większym czynnikiem. Johnny Rocker, który słucha swoich 8-omowych kolumn przy 110 dB, absolutnie obciąża swój wzmacniacz bardziej niż ktoś, kto słucha 6-omowych kolumn przy rozsądnej głośności.

Ustawienie impedancji odbiornika

Zaraz, mój amplituner ma możliwość ustawienia impedancji? Myślałem, że powiedziałeś, że mój amplituner nie ma żadnej znaczącej impedancji? To całkowita prawda! W takim razie, co robi to ustawienie impedancji w Twoim odbiorniku? Możesz być zszokowany, gdy dowiesz się, że jedyną rzeczą, którą robi ustawienie impedancji odbiornika na 4 omy, jest obniżenie maksymalnej mocy wyjściowej odbiornika. Tak, to prawda, wybierając niższe ustawienie impedancji, w rzeczywistości każesz swojemu amplitunerowi wstrzymać się z wydobyciem mocy i zmniejszasz ogólną wydajność swojego systemu. Z tego powodu, zalecamy ustawienie wyższej impedancji w prawie każdym przypadku. Zapłaciłeś dobre pieniądze za swój amplituner, równie dobrze możesz wykorzystać całą moc, jaką może on dostarczyć. Istnieją ekstremalne przypadki, w których głośniki są w stanie zejść do impedancji poniżej 4 omów dla znacznej części ich krzywych. W tych rzadkich przypadkach, możesz chcieć wybrać ustawienie 4-omowe. Jednak w większości nowoczesnych odbiorników, jeśli głośniki naprawdę próbują pobierać więcej mocy niż jest dostępne, odbiornik zazwyczaj przechodzi w tryb ochrony i wyłącza się, zanim on lub głośniki zaczną się topić.

Wszystko zależy od wydajności prądowej

Zamiast gubić się w chaszczach specyfikacji impedancji, lepiej jest zrobić krok do tyłu i spojrzeć na najważniejszą rzecz, jaką zapewnia amplituner i jakiej potrzebują głośniki: moc. Jeśli posiadasz amplituner, który jest konstrukcją wysokoprądową, zdolną do dostarczenia 100 W lub więcej na kanał bez zniekształceń, nie masz się czym martwić, jeśli chodzi o niedostateczne zasilanie głośnika, który jest oceniany na 6 lub 8 omów. Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, rozważając moc, jest to, że w rzeczywistości istnieją dwa składniki wata, prąd i napięcie. Napięcie jest tym, co odbiornik pobiera z gniazdka ściennego, ale to prąd zasila głośniki. Wysokiej jakości amplituner będzie dostarczał stały poziom prądu, czysto i bez wprowadzania niedopuszczalnych poziomów szumów lub zniekształceń. Jak można sprawdzić, czy amplituner jest uczciwie oceniony i czy jest w stanie dostarczyć prąd, którego domagają się głośniki? Dobre pytanie, to temat, w który zagłębimy się w następnym tygodniu na blogu, do zobaczenia!

21 UWAGI

Leave a reply