16 lutego 2021

3 Znane marki głośników

Dzisiaj omówimy trzy słynne duńskie marki głośników w części drugiej naszej trzyczęściowej serii o słynnych markach głośników. Omówimy pokrótce historię i najważniejsze osiągnięcia tych fantastycznych firm głośnikowych. Duńskie marki głośników Dynaudio, Dali i Jamo wyróżniają się nowoczesnym wzornictwem, doskonałą jakością wykonania i wyjątkowym odtwarzaniem muzyki.

Dynaudio

Założona w 1977 roku firma Dynaudio składała się początkowo z kilku inżynierów i pracowników działu badawczo-rozwojowego. Dynaudio szczyci się wyjątkowym upodobaniem do muzyki i twierdzi, że nawet najwyższej jakości głośniki w momencie powstania firmy nie były w stanie odtworzyć prawdziwego brzmienia nagranej muzyki. Wystarczyły trzy lata, by Dynaudio stało się głównym graczem w branży głośnikowej z powszechnie uznawanym produktem. Do 1984 roku opracowano nową miękką kopułkę wysokotonową i Dynaudio wprowadziło na rynek serię Compound. Seria Compound składała się z solidnych obudów wykonanych z HDF (high density fiberboard), pokrytych wykwintną okładziną z naturalnego drewna. Dążąc do uzyskania najwyższej jakości obudów, Dynaudio zbudowało własne urządzenia produkcyjne do wytwarzania wysokiej jakości meblowych obudów głośnikowych, zgodnie z duńskimi tradycjami artystycznymi. W skład kolekcji wchodziły głośniki półkowe Compound 2 i Compound 3 oraz podłogowe Compound 4 i Compound 5. W 1988 roku na rynek weszła flagowa linia consequence, która stała się legendą w świecie fanatyków głośników. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o Dynaudio!

Dali

Pan Peter Lyngdorf założył Dali, czyli Danish Audiophile Loudspeaker Industries, w 1983 roku. Peter zdobył doświadczenie w branży głośnikowej w późnych latach 70-tych zakładając sieć sklepów Hifi Klubben w całej północnej Europie. Ta sieć sklepów sprzedawała różne słynne marki głośników i stała się największą siecią sklepów detalicznych z głośnikami w Europie Północnej. Firma Dali zdobyła kilka wyróżnień i nagród branżowych, w tym nagrodę European Absolute Sound 2004 Golden Ear Award. Flagowa seria MEGALINE firmy Dali została pierwotnie zaprojektowana jako jednorazowy eksponat na wystawy. Stojące na zdumiewającej wysokości 91 cali, te głośniki wieżowe zrobiły wrażenie na wszystkich, którzy się z nimi zetknęli i wkrótce zostały wprowadzone do produkcji w związku z zapotrzebowaniem publiczności. Dali kontynuuje produkcję znakomitych głośników w zakresie od przystępnych cenowo do audiofilskich. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o Dali!

Jamo

Duńska marka głośników Jamo narodziła się w 1966 roku w kurniku budowniczego Prebena Jacobsena. Dwa lata później dołączył do niego jego szwagier Julius Mortensen, tworząc Jamo. Do 1978 roku Jamo wyprodukowało milion głośników Jamo. Jamo jest obecnie największym producentem głośników w Europie i jednym z trzech największych na świecie. Z całkowicie skomputeryzowanym zakładem produkcyjnym, Jamo produkuje ponad milion głośników rocznie, które są sprzedawane w ponad 80 krajach na całym świecie w różnych kategoriach, w tym w kinie domowym i profesjonalnych rozgłośniach. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o Jamo

Jamo jest zaangażowane w tworzenie głośników z doskonałymi możliwościami odtwarzania muzyki, o pięknym i eleganckim wyglądzie, co przyniosło im requtację Voice of Excellence. Produkty Jamo wnoszą poczucie nordyckiego stylu z modnym i nowoczesnym wzornictwem. Jednym z godnych uwagi modeli jest flagowy głośnik stojący Oriel. Każdy głośnik podłogowy Oriel ma 70 cali wysokości i waży 158 funtów, a jego pasmo przenoszenia wynosi 20-22 kHz. W 1991 roku, na letnich targach CES w Chicago, Oriel został uznany za najlepszy projekt. Część wagi tych bardzo dużych zestawów głośnikowych można przypisać betonowej podstawie z kolcami. Dzięki Oriel i ponad 100 innym modelom głośników Jamo, każdy znajdzie coś dla siebie.

Imponujący i nowoczesny design tych duńskich firm głośnikowych wnosi poczucie mody i stylu do świata głośników kina domowego. Ich szczegółowość wykonania i znakomite odtwarzanie muzyki stawiają te głośniki w światowej klasie kategorii głośników. Sprawdźcie w przyszłym tygodniu, jak zagłębimy się w amerykańskie marki głośników, w tym JBL, Klipsch, BOSE, INFINITY, oraz moją prawdziwą Aperion Audio.