27 lipca 2015

Realizacja inteligentnego domu

realizacja inteligentnego domu Aby wprowadzić u siebie system inteligentnego domu trzeba przygotować się na dość długi proces, złożony z wielu różnych elementów. Wbrew pozorom, coś takiego nie dobiega końca w momencie zamontowania oraz odpowiedniego zaprogramowania wszystkich urządzeń takiego systemu. Warto w takim razie zapoznać się z poszczególnymi etapami tego procesu i dowiedzieć się, jakie dokładnie zadania ma przy nich inwestor – osoba, która w przyszłości ma korzystać z tego systemu.

Oczywiście, opisane poniżej etapy są jedynie przykładem, bowiem sposób realizacji takich zadań może znacznie się od siebie różnić w zależności od konkretnej firmy, która ma się tym zająć.

Pierwszym etapem tego procesu są konsultacje. Pracownicy firmy muszą przeprowadzić ze swoim klientem dokładny wywiad w czasie którego określą jego potrzeby i oczekiwania względem przyszłego systemu. Oczywiście, trzeba tutaj również sprawdzić warunki panujące w danym domu oraz określić, na jakie tak w ogóle rozwiązania można sobie tam pozwolić.

Drugim etapem jest przygotowanie odpowiedniego projektu, rzecz jasna na bazie zgromadzonych wcześniej informacji. Projekt taki musi zakładać między innymi dokładnie rozmieszczenie poszczególnych elementów okablowania systemu. Na tym etapie ustala się z inwestorem również wszystkie szczegóły związane z doborem konkretnych rodzajów urządzeń.

Trzeci etap następuje po ostatecznym zatwierdzeniu projektu – jest to montaż okablowania oraz poszczególnych urządzeń systemu. Każda profesjonalna firma nieustannie informuje wówczas inwestora o stanie prac z tym związanych.

Kolejnym etapem są testy zamontowanego i gotowego do użytku systemu. Pracownicy firmy muszą wówczas sprawdzić, czy wszystko działa bez zarzutu; oprócz tego sam inwestor powinien w tym miejscu określić, czy cały system spełnia jego oczekiwania. Ocenę użytkownika można uznać za osoby etap, jakim jest weryfikacja.

Jeżeli wszystko jest w porządku, to następuje ostatni etap – finalizacja. Inwestor zatwierdza wykonany dla niego system inteligentnego domu i określa z wykonawcą szczegóły dotyczące serwisowania czy napraw ewentualnych usterek.